12 Şubat 2016 Cuma

OTO KOLTUĞU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Her ne kadar oto koltuğu kullanımı ülkemizde zorunlu hale getirilmiş olsa da çocuklarıyla kucaklarında seyahat eden aileler herhangi bir kaza sırasında hem kendilerini hem bebeklerini riske attıklarının farkında değiller.Bizler için araba kullanırken güvenliğimiz açısından emniyet kemeri takmak ne kadar önemli ise; çocuklarımızın da oto koltuğunda oturması ve güvenli bir şekilde seyahat etmesi bir o kadar önemlidir. Bu sebeple oto koltuğu alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle oto koltuğu seçerken dikkat edilmesi gereken ilk unsur çocuğunuzun kilosudur. Kilo grupları 0-12 kg, 0-36 kg, 9-18kg, 9-36 kg, 15-25 kg,15-36 kg olmak üzere her kiloya uygun oto koltuğu mevcuttur. Ayrıca oto koltuklarını çocuğunuzun yaşına göre gruplara ayırdık. Dilerseniz bir göz atın.

Bebek                Group 0+      doğumdan 13 kg'a kadar    |    12 aylığa kadar 
Çocuk                Group 1        9 kg'dan 18 kg'a kadar       |    9 aylıktan 3 yaşına kadar 
Büyük Çocuk      Group 2/3     15 kg'dan 36 kg'a kadar      |    3 yaşından 12 yaşına kadar
    

                                              
Oto koltuğu alırken yaş, boy ve kilo unsuru kadar diğer önemli bir konu ise güvenliktir. Oto koltuklarında İsofixli oto koltuğu ve İsofixsiz oto koltuğu olmak üzere iki tür model bulunur. İsofixli oto koltuk modeller aracınızda arka koltuk altında bulunan demir çubuklara monte edilir böylece normal kemerli modellere göre daha güvenli ve sağlamdır.Oto koltuklarının güvenliği ADAC, ECE gibi bazı testler sonucu kanıtlanıyor. Bu testleri geçmiş oto koltuğu markalarını en başında gelenler Cybex, Römer, Maxi Cosi diyebiliriz.

Cybex Sirona Oto Koltuğu ModeliCybex Sirona modeli oto koltuğunu isofix ile aracınıza monte etmenize elverişli bir modeldir. Üstelik yerinden çıkarmadan öne ve arkaya dönebilme özelliğine de sahiptir. Arkaya dönebilme özelliği bir kaza sırasında çocuğunuzun yaralanma riskini azaltır. Teleskopik doğrusal yan darbe koruması sayesinde de yan darbeli kazalar sırasında güvenlik seviyesini yükseltir. Cybex Sirona oto koltuğu modeline 5 farklı şekilde yatış pozisyonu vererek de çocuğunuzun konforunu
sağlayabilirsiniz. Önünde bulunan yastıkta çocuğunuzun güvenli yolculuk etmesine önemli bir katkı sağlar.


Britax Römer Kidfix Xp Sict Oto Koltuğu ModeliBritax Römer Kidfix Xp Sict Oto Koltuğu bir önceki model gibi isofix özelliğine sahiptir ve kolayca aracınıza monte edilir. Buna ek olarak çocukların güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak için oto koltuğuna SICT (Side Impact Cushion Technology) güvenlik sistemi eklenmiştir. Kidfix model oto koltuğunda yandan ve önden gelen darbelere karşı hava yastığı özelliği uygulanmıştır. Römer Kidfix oto koltuğu sayesinde çocuğunuzla uzun yol seyahatlerinizi güvenle yapabilirsiniz.


Maxi Cosi Tobi Oto Koltuğu ModeliMaxi Cosi Tobi oto koltuğunu bebeğiniz 9 aylıkken alıp 4 yaşına kadar kullanabilirsiniz. Maxi Cosi Tobi modeli de diğerleri gibi isofix özelliği ile aracınıza kolayca sabitlenir ve maksimum güvenlik sağlar. Oto koltuğunun Emniyet kemeri sistemi otomatik açılır kapanır özelliktedir.Kayış gerginlik göstergesi sayesinde çocuğunuzun emniyetinin durumunu kolayca kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kaza anında yandan gelen darbelere karşı özel beyaz köpük sistemi mevcuttur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder